اطلاعات خزندگان ایران
سایت های دیگر و اخبار
صفحه اصلی درباره ما - اهداف و تماس بخش کودکان یاری و حمایت امکانات - راهنما و قوانین استفاده از سایت خزنده چیست؟خزنده شناسی چیست؟ چک لیست خزندگان ایران بر طبق سیستماتیکچک لیست خزندگان ایران از روی نقشهکاتالوگ خزندگان ایران تاریخچه تکامل رده بندی دوزیستان زیست شناسی و فیزیولوژی اکولوژی و رفتارشناسی اهمیت دوزیستان عوامل تهدید کننده دوزیستان چگونگی حفاظت از دوزیستان تراریوم وسایل و تجهیزات تراریوم ‌‌پروژه ها و همکاری ها کتاب ها زمان بندی سفرهای آموزشی سایت های دیگر اخبار 
*کتاب دوزیستان ایران :
کتاب ارزشمند دوزیستان ایران راهنمای جامع زیست شناسی، بوم شناسی و حفاظت تألیف  آقای مهندس صفایی مهرو و خانم دکتر غفاری انتشارات دانشگاه کردستان

در این کتاب دو جنس جدید از وزغ ها از ایران توسط آقای مهندس صفایی و خانم دکتر غفاری معرفی شده اند که جای تبریکات مجدد و فراوان به این دو محقق عزیز دارد.
جنس اول:
Calliopersa Safaei-Mahroo & Ghaffari, 2020
نام جنس اول از کالیوپه الهه شعر و موسیقی در اساطیر یونانی بوده، او صدایی زیبا و جذاب داشت. "Calli" از صفت یونانی "kallos = κάλλος" به معنای زیبا و اسم یونانی "ops = όπς". ، به معنی صدا ، و "persa" به پارس، جنسیت: زنانه، نام استاندارد جنس: وزغ های خوش نوای پارسی Persian Melodious Toad توصیف شده است.گونه های تحت این جنس:
1: Calliopersa luristanica
2: Calliopersa surda
که هر دو گونه در ایران زندگی می کنند.
جنس دوم:
Firouzophrynus Safaei-Mahroo & Ghaffari, 2020
نام جنس دوم به افتخار اسکندر فیروز FIROUZ (1925-2020) بنیانگذار و اولین رئیس سازمان محیط زیست در ایران و همچنین میزبان و بنیانگذار کنوانسیون بین المللی. اسم یونانی "phrynus" به معنی وزغ. جنسیت: مردانه ، نام استاندارد جنس:  وزغ های فیروز شرح داده شده است.


گونه های تحت این جنس:
1: Firouzophrynus olivaceus
2: Firouzophrynus stomaticus
3: Firouzophrynus dhufarensis
که فقط گونه های اول و دوم در ایران یافت می شوند.کتاب حاضر جدیدترین کتاب دوزیستان در کل جهان می باشد و در آن اطلاعات بسیار کاملی در مورد دوزیستان وجود دارد، 22 گونه دوزیستان ایران در 13 جنس متعلق به 7 خانواده گنجانده شده اند و از 450 تصویر رنگی دوزیستان ایران و زیستگاههای خاص آنها استفاده شده است. علاوه بر این، بیش از 2200 نقطه محل پراکنش ارائه شده است.

به تمامی علاقمندان به حیات وحش ایران، این کتاب رو پیشنهاد می کنم.

گونه یابی:

با کلیک بر روی آلبوم می توانید تصاویر را مشاهده کنید. همچنین می توانید از طریق فرم زیر تصاویر را جستجو کنید.

calphotos

عکاس :
نام علمی :
نام انگلیسی :
شناسه عکس :
تعداد تصویر :
 
           
 
FA
EN
   
Free DHTML scripts provided by D